Socrates Comenius Project : On line school magazine

 Czech Greece Spain Slovakia
Olek's drawing


Prezentacja miejscowości

MOJA MIEJSCOWOŚĆ


Moja miejscowość znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim w gminie Barczewo. Nazywa się Lamkowo. Moim ulubionym miejscem w Lamkowie jest Dom Artysty. Znajduje się tam galeria rzeźb. Poza tym moimi ulubionymi miejscami jest także XIV-wieczny kościół i piękny duży  las. W mojej wsi najbardziej lubię szkołę, gdyż jest tam wesoło. W naszej miejscowości najbardziej brakuje placu zabaw dla dzieci oraz jeziora. Chciałabym, żeby moja wieś była bardziej czysta. Rozwalające się budynki powinno się rozebrać. W mojej wsi wszyscy jesteśmy jedną rodziną. Każdy czuje się tu bezpiecznie.
Ola R., kl. IV

Mieszkam w Radostach, przepięknej wsi na Warmii. Moja wieś oddalona jest od szkoły o trzy kilometry. W centrum znajduje się boisko, na którym często gram w piłkę z kolegami. Niedaleko boiska jest sklep, w którym panuje rodzinna atmosfera, ponieważ wszyscy się znają. Jednym z moich ulubionych miejsc jest zabytkowa kapliczka, przy której odprawiamy majowe nabożeństwa.
Radek A., kl. IV

Mieszkam w Lamkowie. Wieś ta znajduje się na Warmii (województwo warmińsko – mazurskie), na trasie między Kronowem a Dercem. Najważniejszymi dla mnie miejscami w naszej wsi są: biblioteka, galeria i szkoła. Z biblioteki możemy korzystać, gdy tworzymy notatki, np. o jakichś osobach. Do galerii możemy zajrzeć, kiedy potrzebujemy spotkania ze sztuką, by obejrzeć ciekawe prace. W szkole oprócz tego, że się uczymy, spotykamy się również z przyjaciółmi i rówieśnikami. Najbardziej lubię w naszej wsi dyskoteki i inne typowe rozrywki. We wsi brakuje mi otwartego placu zabaw, na którym moglibyśmy się bawić i spotykać. Chciałabym, aby zrobiono „grzybka”.
Moja miejscowość jest zawsze otwarta dla różnych ludzi. Myślę, że to jest bardzo miła wioska, a serdeczność ludzi, którzy w niej mieszkają jest niepowtarzalna i wyjątkowa.
Olga H., kl. VI

Moja wieś to Radosty. Moimi ulubionymi miejscami w Radostach są: boisko, na którym gram w piłkę i bawię się z moimi kolegami oraz górka, z której zimą zjeżdżamy na workach lub sankach i rzucamy się śnieżkami. Radosty znajdują się trzy kilometry od mojej szkoły. Ja mam dwa kilometry do szkoły, bo mój dom znajduje się przed Radostami. W Radostach najbardziej lubię to, że jest tu świeże powietrze i bardzo mili ludzie. Brakuje mi tu budynku, w którym wszyscy mogliby się spotkać i rozmawiać. Moi najbliżsi czują się tu dobrze, chociaż mamy daleko do miasta.
Krystian K., kl. V

Mieszkam w Lamkowie. Jest tu kościół, szkoła oraz poczta. Lamkowo jest małą wsią, lecz wielkim skarbem dla jego mieszkańców. Jest tu wiele polan, lasów oraz pięknych zwierząt. Ja mieszkam na koloniach i mam bardzo blisko do lasu, wiec latem często chodzę na grzyby i jagody. Nieraz widziałam sarenkę czy zająca. Zimą chodzimy na górkę zjeżdżać na sankach.
Lamkowo jest niezatrutą wsią, która jest piękna zarówno latem jak i zimą. Nie ma tu spalin i innych zanieczyszczeń. Moja wieś to cudna kraina pełna zdrowia i zwierząt. Pojawiającą się wiosna w naszej wsi to piękne zjawisko: kwiaty, drzewa, ptaki, motyle... /.../ Jesień to też wspaniały widok: brązowe i żółte liście spadają na drogę, kasztany otwierają swoje łupiny, a ludzie chodzą na spacery. Latem dzieci pływają w stawach, jedzą truskawki i poziomki, chodzą po lesie i grają w piłkę. Według mnie lato na wsi jest najwspanialsze (również dlatego, że mam urodziny).
Danusia B., kl. VI

Mieszkam w małej miejscowości, w Starych Włókach, niedaleko Olsztyna. Moim ulubionym miejscem zabaw jest dom i boisko. Lubię również chodzić do lasu i zbierać grzyby. W mojej wsi nie znam wszystkich, ale znam trochę osób, z którymi się bawię.  W mojej miejscowości nic nie chciałabym zmienić. Jest to ładne i spokojne miejsce do wypoczynku. Moi znajomi chwalą moją miejscowość.
Ewa W., kl. V


Students'  walk


Mieszkam w miejscowości, która nazywa się Lamkowo. W centrum wsi znajduje się nasza szkoła. Szkoła jest nieduża, ale jest tu miła atmosfera. Naprzeciw szkoły znajduje się kościół, w którym są zabytkowe, piękne  obrazy  oraz  średniej  wielkości  organy. W naszej wsi jest „Dom Artysty” słynący z rzeźb wykonanych z drewna. Można tam także wystawić własne prace: obrazy, rysunki, rękodzieło.
Lubię moją miejscowość za to, że panuje w niej miła atmosfera, jest nieskazitelne powietrze, piękne łąki pełne pachnących kwiatów i tajemnicze lasy. W mojej wsi niczego mi nie brakuje i niczego nie chciałabym zmieniać. Rodzice moich koleżanek i kolegów prowadzą gospodarstwa rolne, uprawiają ziemie i hodują zwierzęta. Wszyscy lubią tu mieszkać i nie narzekają na brak wygód miejskich. Lamkowo będzie zawsze moim miłym wspomnieniem z bezpiecznych i szczęśliwych dni przeżytych wspólnie z rodzina.
Natalia B., kl. VI

Moja wieś nazywa się Radosty. Położona jest 35 km od Olsztyna. Jest tu około 40 domów. Nie ma szkoły i muszę dojeżdżać do sąsiedniej miejscowości – Lamkowa. Radosty to piękna i malownicza miejscowość. Wkoło są piękne lasy i jeziora. Moja miejscowość, jest coraz częściej odwiedzana przez podróżnych. Z uwagi na to, iż dwukrotnie przebiegała tutaj trasa rajdu samochodowego „Kormoran” staje się bardziej atrakcyjna. Ponadto znajduje się tu stadnina koni prowadzona prze pana Zygmunta. Latem są tam organizowane zawody konna zaś zimą kuligi i ogniska. Dzięki stadninie wielu mieszkańców z miast odwiedza moja miejscowość. Mam okazję poznać nowych kolegów i zaprzyjaźnić się z nimi.
W Radostach wszyscy mieszkańcy żyją z zgodzie, a w trudnych chwilach udzielają sobie pomocy i w kłopotach wzajemnie się wspierają. Lubię swoich kolegów i koleżanki, bardzo dobrze się z nimi znamy. Nie nudzimy się i zawsze miło spędzamy czas. Lubię swoją miejscowość i nie zamieniłbym na inną.
Damian Ż., kl. V

Moja miejscowość – Lamkowo – jest stosunkowo mała. Według mnie najważniejszymi miejscami w niej są: Szkoła Podstawowa im. Franciszka Szczepańskiego, Kościół Św. Mikołaja i Dom Artysty (galeria). Są to miejsca publiczne. W mojej wsi najbardziej podoba mi się boisko szkolne, ponieważ mamy gdzie grać w piłkę nożna. W mojej wsi brakuje dojazdów do innych miejscowości. Po prostu jest zbyt mało kursów autobusowych, przydałyby się jeszcze ze dwa,  żeby  ludzie  mogli  dojechać  do  pracy i supermarketu. Chciałbym, żeby duże boisko zostało odnowione /.../ Moja rodzina nie narzeka, wszystkim w Lamkowie dobrze się mieszka.
Patryk B., kl. VI

Mieszkam w Lamkowie. W tej wsi lubię to, że nie ma tu wielu ludzi i wszyscy się znają. Podoba mi się także to, że jest tu szkoła i nie trzeba nigdzie dojeżdżać. Moim ulubionym miejscem w Lamkowie jest biblioteka publiczna. Lubię tam chodzić, gdy są tam moi koledzy. Najczęściej gramy tam w bilard lub ping pong-a. W bibliotece można także poczytać książkę lub ją wypożyczyć. Lubię także chodzić na boisko. Zawsze można tam zagrać z kimś w piłkę nożną.
Sławek B., kl. VI

Moja miejscowość nosi nazwę Lamkowo. Jest to nieduża wieś koło miasta Barczewo Mieszkam tu z moją rodziną od urodzenia. Moi rodzice pracują na gospodarstwie rolnym. Cieszę się, że tu żyję. Jest tu dużo świeżego powietrza i lasów. W mojej wsi są bardzo ważne dla mnie miejsca: kościół, szkoła i ośrodek zdrowia. Mają one dla mnie dużą wagę, ponieważ pomagają ludziom wierzyć, uczyć się i leczyć. W mojej okolicy są chyba tylko sami chrześcijanie, którzy przychodzą do kościoła z nadzieją na lepsze jutro. Szkoła jest miejscem zdobywania wiedzy i wykształcenia. Można się tu wiele nauczyć i dowiedzieć, a w bibliotece publicznej i szkolnej  wypożyczyć  wiele  książek. W bibliotece publicznej można także spotkać się z koleżankami i kolegami. Te ośrodki znajdują się w centrum Lamkowa.
W mojej okolicy ludzie chyba czują się dobrze. Jest tu cicho i spokojnie, nie ma zbyt dużego ruchu. /.../ Lubię chodzić po lesie i obserwować przyrodę. To największy urok mojej wioski. Po polach i lasach wędrują różne zwierzęta: dziki, sarny, zające... Można nazbierać tu dużo owoców, takich jak: poziomki, maliny, jagody.
Moja wieś podoba mi się, bo dobrze się w niej żyje.
Aneta G., kl. VIoutside the school   Emilka's drawing

 Summary
       
          "My village is called Lamkowo and is situated in Warmia and Mazury region, in north-east part of Poland, near Barczewo.  My favourite place here is Dom Artystów (The Artists' House). There is an art gallery  with  sculptures and pictures.  Beside that  I  also like  the church  from  14th  century  and a beautiful big forest.  I like my school very much,  too.  In my village  I  miss  a playground and a lake. I wish  Lamkowo  was tidier. I think that the old buildingd should be demolished.  In our village we all are like a family. Everyone here feels save. "
Ola R., kl. IV

         "I live in Radosty, in a beautiful village in Warmia region. It is about 3 kms from my school. In the centre of the village there is a playing-field where I often play football with my friends. Near the field there is a small shop. /.../ One of my favourite places in Radosty is an old shrine. /.../"
Radek A., kl. IV

        " /.../ The most important places in my village are: the library, the gallery and school. /.../ I think that Lamkowo is a very nice place to live and and the people from here are exceptionaly hearty."
Olga H., kl. VI

         "My village is called Radosty. My favourite places here are: a playing-field where I play football with my friends and a hill where we sledge in winter. I also like Radosty beacause there is a lot of fresh air and nice people. /.../ In my village I miss a place where everybody could meet and spend some time toghether. My family is happy that we live here although it is quite far from the city."
Krystian K., kl. V

         "I live in Lamkowo. There is a church, school and the post office. Lamkowo is a small village but it is very valuable for its habitants. There are a lot of beautiful clearings, forests and animals. I live very close  to  a forest  where I  often  find  mashrooms  and  blueberries.  Not once I have seen a deer or a mare. In winter I like sledgeing. 
Lamkowo is not a polluted village and it is beautiful in summer as well as in winter. There is not much smog and  other  contamination. My  village is  a wonderful place full of health and  animals. I like spring in my village, too. You can see flowers, blooming trees, bird and clourful butterflies then. And in autumn brown, yellow and red leaves fall down, there are a lot of chessnut falling on the road and the people go for long walks. In summer the children swim in ponds, eat strawberries from the gardens, walk in forests and play football. I love summer in my village (also because I have  birthday  in summer)."
Danusia B., kl. VI

        "I  live  in  a small  village  called Stare Włóki,  close to Olsztyn.  My favourite places to play are my house and playing-field. I like going to the forest and pick up mushrooms. I do not know everyone in my village but I know few children who I play with. I would not change anything. The people who come here like the village very much. "
Ewa W., kl. V

heather

          "I live in Lamkowo. In the centre of the village there is our school. The school is not big but there is a nice atmosphere. Close to the school there is a church. In the church there are interesting old paintings and a middle-sized  pipe organ. In Lamkowo there is also a gallery (Dom Artysty) where you can see some wooden sculptures. People can also present their own pieces of art: paitings, drawings and other kinds of handicraft.
I like my village beacause of good atmosphere, fresh air, meadows full of beauatiful flowers and mysterious  forests.  I  do not  miss  anything  in   Lamkowo  and  there is  nothing  I  would change. The parents of my friends have farmswhere  they cultivate plants and breed the animals. Everyone like living here and they do not complain. Lamkowo will always be in my heart, I will remember the save and happy days which I spent with my family here."
Natalia B., kl. VI

    "My village is called Radosty. It is about 35 kms from Olsztyn. In Radosty there are about 40 houses but there is no school so I have to go to school Lamkowo.  Radosty is a picturesque and beautiful place surrounded by forests and ponds. More and more people come to visit our village. The car racing "Kormoran" ran through Radosty twice and so our village became more popular. In our village there is also a stud-farm. In the summer some horse competitions are organized there and in winter there are sleigh rides and bonfires. Thanks to this stud-farm many people came to Radosty and I have the opportunity to meet new friends.
People in our village are very friendly and helpful.  I like my friends from here, too  because we know one  another  very well.  We never get bored  and  we  have  a lot of fun  toghether. I  like  Radosty  and I would not change it for any other place."

Damian Ż., kl. V

        "My village - Lamkowo is quite a small village. I think that the most important places here  are: Franciszek  Szczepański  Primary  School,  Saint  Nicolas  Church  and The Artists' House (an art gallery). I like sport field in my village the most because we can play football there. I wish there were more  buses  (public transport)  so that   people could  easier get to  work and  supermarkets in town. I wish there was a bigger sport field, too. My family likes living in Lamkowo."
Patryk B., kl. VI

      "I live in Lamkowo. I like this place because everyone knows one another. I am also happy that there is a school  so that  I do not have to go to school anywhere else.  My favourite place in Lamkowo is the Lamkowo Public Library. I like going there with my friends because we can play billard or table tennis there, too. Of course there you can also find a book you need. I like the sport field as well. There is always somebody to play football with!"
Sławek B., kl. VI

     "My village is called Lamkowo. It is not very big and it is situated near Barczewo. I live here with my family since I was born.  My  parents  have got a farm  where  they  work. I am happy that I live here. There is a lot of fresh air and forests. The most important places for me here are: church, school and rural health service centre.  They are important for me because they help people to believe, learn and cure. In my village almost all the people are Christians who come to pray to church with hope for better days. School is the place where people get their education and knowledge. You can learn here a lot and in the school library there are many useful books.
I think that people from Lamkowo fell good here. It is a very peaceful and quite place and there is not much traffic. I like walking in the forests and observe the changes in the nature. I think that it is the biggest charm of my village. On the fields and in the forests you can see many different animals: deers, boars, mares, ... You can also find fruit, such as: wild strawberry, raspberries and blueberries.
I like my village because it is very nice place to live."

Aneta G., kl. VI


playgroundZespół Szkolno Przedszkolny w Lamkowie
Lamkowo 29
11-010 Barczewo
tel/fax (+48 89) 514 16 29
e-mail: lamkowo-school@wp.pl

Kontakt : mail@dim-malev.ira.sch.gr, Lamkowo-school@wp.pl , zsbadin@stonline.sk , virgen71@centros2.cnice.mecd.es , reditel@1zsfm.applet.cz  .

HOME